Windows 8, 8.1 , 10 Başlat Menüsü Eklemek ve Kullanımı

Yazar : legalbilgisayar. Katagori : in Yazılım

640x360xwindows-10-baslat-menusu-b-recovered_640x360.jpg.pagespeed.ic.3pGbDPYrRMkGUqx_K9wq

Windows 10 ile birlikte ‘başlat’ menüsünün geri gelmesi kullanıcıları yine ikiye böldü. Windows 8 ile bu menü olmadan yaşamaya alışanlar, bu sefer ‘neden’ diye isyan ederken, bazıları çok mutlu bir şekilde  ‘iyi olmuş’ dediler. Ancak Windows 10’un başlat menüsü hiç eli boş dönmedi. Cebinde sürprizlerle geldi. 

Windows 10’un güncellenen teknik sürümü 9926 ilk sürümden daha fazla olanaklarla kullanıma açıldı.Sürüm 9926, Windows 10 sunumunda gösterilen özelliklerin hepsini kapsamıyor. Ancak geliştirilmiş ‘Başlat’ menüsü, son İnternet Explorer, Windows Mağazasının beta sürümü, Cortana ve Xbox uygulamasının beta hali bu sürümde yer alıyor.

Başlat menüsü ise ilk teknik sürümdeki hantallığından kurtulmuş ve daha hızlı akıcı bir şekilde sisteme hizmet ediyor. Bilindik ‘başlat’ menülerinden çok farklı özellikler sunan Windows 10 ‘başlat’menüsüne şöyle bir göz gezdirelim.

Windows 10 başlat menüsü detayları

Menü ilk olarak geniş bir alana yayılıyor ve Windows 8’in Metro ara yüzünü andırıyor. Kısaca, Windows 7 ile Metro UI karması işlevsel bir başlangıçla karşı karşıyayız. Başlat menü alanının sol tarafı yukarıdan aşağıya kategorilendirilmiş bir şekilde, işletim sistemi içinde kolaylıkla aradığınız uygulamalara ulaşmanızı sağlıyor. Hemen bu bilindik yapının sağ tarafında mini Metro UI benzeri bir yapıyı görüyoruz. Bu yapı tamamen kişiselleştirilebiliyor. Öte yandan kaydırma çubukları da son derece kullanışlı olmuşlar. Windows 10 başlat menüsü

Kullanıcı adı ve avatarının bulunduğu yer yine değişmezken hesap ayarlarının yine klasik bir şekilde bu avatarın üzerinden yapıldığını görebiliyoruz.

Windows 10 Başlat menüüsü

Güç seçenekleri merkezi alt kenardan üst kenara taşınmış. Buradan Windows’u tekrar başlatmak ya da tamamen kapatmak mümkün oluyor. Hemen kullanıcı blgileri ile aynı seviyede görüntülenen bu seçeneğin yanında ‘başlat’ menüsünü tamamen ekran büyüklüğüne getiren bir seçenek daha eklenmiş. Belki küçük ekrana sahip diz üstü bilgisayar sahipleri menüyü daha işlevsel kılabilmek için bu seçeneği kullanabilirler.

Windows 10 başlat menüsü

Kutular halinde gruplanabilir program ve kategoriler oluşturabildiğiniz yeni ‘başlat’ menüsünde Her bir bölümü yeniden adlandırarak, program kutularını buna göre yerleştirmenize olanak tanınıyor.

Windows 10 başlat menü

Program kutucuklarının yeri fare ile kolayca değiştirebiliyor ve kutu büyüklükleri de ayarlanabiliyor. Böylelikle düzenli bir şekilde sıkça kullanılan programları, medya kütüphane ve araçlarını, haberleri ve hava durumunu farklı başlıklar altında bulundurarak bir defada ulaşmanız mümkün olabiliyor.

Windows 10 Başlat menü

Sol tarafta bulunan listeden sağ tarafa kolayca program aktarmanız mümkün. Sol taraftaki listenin içinden istediğiniz uygulamayı seçerek ‘Ekle’ veya ‘Kaldır’ seçeneklerini kullanabiliyorsunuz.

Windows 10 Başlat Menüsü

Tüm programlarınız Windows 10 ‘başlat’ menüsü tarafından alfabetik olarak klasörleniyor. Böylelikle programlara daha hızlı ulaşmanız da mümkün kılınmış.

Windows 10 Başlat menüsü

Zamanla yeni özelliklerle süslenebilmesi muhtemel Windows 10 sürüm 9926 sorunsuz çalışan kararlı bir sürüm gibi duruyor. Üzerinde günlük pek çok işi yapmamıza olanak verebiliyor ve şimdilik oyunlarda da bir sıkıntı yaratmıyor.

Bununla beraber başlat menüsü bakalım başka sürprizler yapacak mı?

Bize Görüşlerinizi Bildiriniz.

Etiketler:, , , , , , ,