Oyun canavarı Gigabyte P35WV2-TR001H incelemesi

Yazar : legalbilgisayar. Katagori : in Yazılım

1422012346_screenshot21

Konsol ve PC oyunculuğu savaşında son dönemde artan mobil GPU grafik performanslarıyla birlikte PC mi oyun konsolu mu savaşında “acaba Laptop mu” gibi bir cephenin daha açıldığını görmekteyiz. Oyuncu Laptopları geçtiğimiz yıllarda 4 kilogramdan fazla ağırlıkları; şarj aparatları içinse ayrı bir taşıma çantasına ihtiyaç duymalarıyla “taşınabilir” olmaktan çok uzaktaydılar. Bu güne geldiğimizde ise Gigabyte P35WV2 modeli (sadece 2,4 kg) ile bu durumu değiştirdiğine şahit olmaktayız. Kısacası artık oyuncular dizüstü bilgisayarlarını ve şarj aletlerini taşımak için “forklifte” ihtiyaç duymuyor!

Dilerseniz incelememize geçmeden önce bu özel bilgisayarın teknik özelliklerine kısaca bir gözatalım.

Gigabyte P35WV2-TR001H
İşlemci Intel İ7 4710HQ 4.Nesil
İşlemci Hızı 2,5 GHz
Tırbo Boost Hızı 3,5 GHz
İşlemci Önbellek Miktarı 6MB Cache
Ekran Boyutu 15,6”
Ekran Çöüzünürlüğü Max 1920x1080p
Dokunmatik Ekran Yok
Ekran Kartı Nvdia GTX 870m
Ekran Kartı Bellek 6 GB
RAM Tipi DDR3
RAM Miktarı Çift Slot 16 GB
Bellek Hızı 1600 MHz
Max. Bellek 32 GB
Sabit Disk 1TB 7200 RPM
SSD 2 adet 128 GB Raid0
Optik Sürücü DVD Dual Yazıcı
Bluetooth Var
USB (Adet) 2xUSB 3.0 2xUSB 2.0
10/100Ethernet Var
HDMI ve Kart Okuyucu Var
Boyutlar 385x27x21mm
Ağırlık 2,41 kg
İşletim Sistemi Windows 8.1

 

Görüldüğü üzere Gigabyte P35WV2 donanım anlamında oldukça dolu olan bir ürün. Özellikle ekran kartı konuusnda sınırları zorlayan Gigabyte P35WV2-TR001H’nin nasıl bir performans sergilediğini sonraki sayafalarda bulabileceksiniz. Dilerseniz Gigabyte P35WV2-TR001H’ı  tüm detayları ile incelemeye başlayalım.

2

Tasarım:

Oyuncuların tüm donanımlar için tasarıma büyük bir önem verdiğini biliyoruz. Kasa içinde görünmese bile her donanımın kendilerine özel yapılamsını isteyen oyun tutkunları bu noktada özelleştirlmiş ürünlere yönelmeyi tercih ediyorlar. Bir oyuncu bilgisayarı olarak lanse edilen Gigabyte P35WV2’nin oyuncuların beklediği tasarım aanlayışını karşılar mı bu tam bir soru işareti.

Gigabyte P35WV2’te oyuncular için yapılmış özelleştirmeleri pek göremiyoruz. Gigabyte’ın bu noktada daha agresif çizgiler taşıyan bilgisayarlar yapması ve algının beğeniye etkisinin farkına varmasını bekliyoruz . Ürünün üst kapağında Gigabyte yazısını görmekteyiz. Gigabyte P35WV2’nin üst kapağı ve klavyenin olduğu geniş yüzeyin metalden yapıldığını görüyoruz. Ürünün kalitesi açısından magnezyum alaşımlı bu mat yüzey tam anlamıyla mükemmel görünüyor. Bu yüzeyin çizilmelere karşı oldukça dayanıklı olduğunu da belirtelim.

3 4

Gigabyte P35WV2’nın kapağıı açtığımızda bizi “ciklet” yapıda numerik klavye ve oldukça büyük olan touchpad karşılıyor. Tuşların aralıkları oldukça yeterli ama touchpad kesinlikle daha iyi olabilirdi diye düşünüyoruz. Özellikle sağ ve sol tık yapmaya yarayan tuşların basma hassasiyeti bizi hiç tatmin etmedi. Bu noktada bizden önce bu ürünü inceleyen kişilerin bu ürünü hor kullanaması mı bu donanımı bu hale getirdi yoksa bu donanım zaten böyle miydi bunu kestirmek oldukça güç.

Klavyenin 2 farklı güçte led ışık ile arkadan aydınlatıldığını görüyoruz. Bu donanım karanlıkta yazı yazan kişiler için oldukça önemli bir ayrıntı ve tasarımı güçlendiren bir özellik ama A,W,S,D tuşlarının farklı renklerde aydınlatılmaya sahip olamasını beklerdik. En azından bu noktada Gigabyte’ın bir güncelleme yapması gerkiyor.

5 6 7

Klavyede oyun tutkunları içine neredeyse tek olan özelleştirmeye rastlıyoruz. W,A,S,D tuşlarının farklı bir çerçeve içine alındığı klavye özellikle yazı yazmak için oldukça ergonomik bir duruş sergiliyor.9

Üst tarafta tam ortada güç tuşu ve yanlarında hava boşlukları ızgaralarını görüyoruz.

10

Ön taraftaysa bilgisyar durum ledlerini görüyoruz.

 

Gigabyte P35WV2-TR001H tasarım anlamında bir oyuncu bilgisayarından çok günlük kullanım için yapılmış gibi bir algı oluşturuyor bizde. Donanım anlamında tam bir oyuncu PC’si olan bu laptop’ın daha agresif çizgilere sahip olmaması müşterinin algısı açısından bir soru işaretini beraberinde geirmektedir. Muadil ürünlerin içinde “oyun bilgisayarı” yapıştırmaları bile çıkarken bu laptopun hiçbir özelleştirmeye sahip olmaması bu algının oluşmasında ki en büyük etkendir.

Küçük detaylarla oyunculara yönelik bir bilgisyar olduğu belirtilmeye çalışılsa da özellikle ışıklı klavyesinin farklı renk alternatifleri sunabilmesi gerekmekteydi diye düşünüyoruz.

Performans:

Donanım anlamında oldukça güçlü olan Gigabyte P35WV2-TR001H’nin günün sonunda Windows kullandığının ve “standart işletim sistemi” sorunları yaşadığını belirtelim. Windows 8.1 işletim sistemi zaten bildiğiniz bir performans sunuyor. Gereksiz metro arayüzü ve gereksiz arama bildirim ekranının zırt pırt oradan oraya çıkmasına alışmak Windows 7’den sonra resmen işkence gibi geliyor. Dün tanıtılan Windows 10 umarız böylesine üst düzey bilgisayarların kullanımını “işkence” olmaktan kurtarabilir.

Performans testleri yaparken açıkçası sizlerin kafasını karıştıracak testlerden uzak durmaya çalışıyoruz. Lisans bedeli ödemeden ve sizi yasal olmayan yollara başvurdurtmadan internetten demolarını rahatlıkla bulabileceğiniz testleri yapmayı tercih etmekteyiz.

İlk testimiz PCMark8; bu testin sonucunu kendi bilgisayarınız ile karşılaştırabilrisiniz.

20

Pil Gücü:

Gigabyte P35WV2-TR001H’ın 6830 mAh pil gücü bulunuyor. Bu pil ile %50 parlaklıkta 3 saat 50 dakika boyunca internetten video izleyebiliyorsunuz. “Peki ne kadar oyun oynarız” derseniz şarj cihazınızı takmadan bu donanıma sahip bir ürün ile oyun oynamanın imkansız bir durum olduğunu sizlere hatırlatmak isteriz.

Sonuç:

Gigabyte P35WV2-TR001H’ın teknik özellikleri ve donanım oldukça iyi ama bazı eksi yönleride yok değil. Zaten incelememizde ürünün artılarını ve eksilerini sizler için değerlendirdik.

Gigabyte’ın bu noktada daha agresif bir fiyat ile sektöre girmesi gerekmekteydi diye düşünmekteyiz çünkü kullanıcılar 5.550TL fiyat aralığında kendilerine farklı alternatifler bulabilirler.

6GB GTX870M‘in yeni yazılım güncellemeleri ile daha iyi bir noktaya geleceğini düşünmekteyiz. Lakin kendinden daha az bellek gücüne sahip ekran kartlarından daha az FPS oranlarına ulaşmasını başka türlü değerlendiremeyiz.

Donanım anlamında en iyiyi isteyen kullanıcılar için biçilmiş kaftan olan Gigabyte P35WV2-TR001H’ı tüm donanım tutkunlarına önermekteyiz. Yazıyı bu noktaya kadar okuduysanız bu bilgisayarı muadil ürünlerle karşılaştırırken lütfen SSD, RAM gücü ve GPU’nun 6GB belleğe sahip olduğunu unutmayın.

Bize Görüşlerinizi Bildiriniz.

Etiketler:, , , , , ,