Outlook.pst Dosyasının Konumunu Değiştirmek

Yazar : legalbilgisayar. Katagori : in Yazılım

microsoft-outlook-050613

Outlook ile işlem yaptığınız mailleriniz bilgisayarınızda Outlook.pst adında bir dosyada depolanır. Bu dosyada default olarak sürücü:\Documents and Settings\kullanıcı\Local Settings\Application Data\Microsoft\Outlook klasöründe bulunmaktadır. Dosyanızın bu klasörde saklanması sakıncalıdır. Bununla ilgili basit bir örnek vermek gerekirse, bilgisayarınıza format atmak istediğinizde, eğer bu dosyanızın yedeğini almayı unutursanız tüm maillerinizi kaybedebilirsiniz. Bu durumda kullanıcılar için hiç hoş bir durum değildir. Böylesi durumlarda veri kaybını önlemek için Outlook.pst dosyanızın konumunu değiştirmenizi tavsiye ederim. Size yardımcı olabileceğini düşündüğüm bu işlemin nasıl yapıldığını açıklamaya çalışayım.


1 – ) Bu işleme başlamadan önce Outlook kapalı olmalıdır. Ayrıca Outlook.pst dosyamız gizli klasörlerin içerisindedir. Dosyamıza ulaşabilmek için gizli dosyaları görünür hale getirmeliyiz.

2 – ) Outlook.pst dosyamızı bulunduğu konumdan alarak bundan sonra bulunmasını istediğimiz konuma taşıyoruz. Bu işlemi kopyalayarak gerçekleştirmiyoruz. Mevcut konumdan taşıyarak gerçekleştiriyoruz. Mevcut konumda dosyanın bulunmaması gerekmektedir.

Dosyamızın Mevcut Konumu Win XP :
sürücü: \ Documents and Settings \ kullanıcı \ Local Settings \ Application Data \ Microsoft \ Outlook

Dosyamızın Mevcut Konumu Win 7 :
sürücü: \ Kullanıcılar \ kullanıcı \ AppData \ Local \ Microsoft \ Outlook

3 – ) Dosyamızı taşıdıktan sonra “Denetim Masası” ve oradan da “Posta” bölümüne girelim.

4 – ) Açılan pencereden “Profilleri Göster” butonuna tıklayalım.

5 – ) Açılan pencereden konumunu değiştirmek istediğimiz profilimizi seçim “Özellikler” butonuna tıklayalım.

6 – ) Açılan pencereden “Veri Dosyaları” butonuna tıklayalım.

7 – ) Açılan pencereden konumunu değiştirmek istediğimiz Outlook.pst dosyamızı seçelim ve “Ayarlar” butonuna tıklayalım.

8 – ) Bu işlem sonrasında dosyamızın mevcut konumunda bulunamadığını belirten bir hata alacağız. Bu uyarıya “Tamam” diyelim ve dosyamızın yeni konumunu gösterelim.

9 – ) Pencerelerimi sırayla kapatalım.

İşlemimizi gerçekleştirmiş olduk. Outlook’u açalım ve kontrolümüzü gerçekleştirelim.

İyi çalışmalar, kolay gelsin.

Bize Görüşlerinizi Bildiriniz.

Etiketler:, , , , ,