İçerik etiketlendi: ‘öğrenme’

Windows 10’un final sürümü için yeni hedef…

Yazar : legalbilgisayar. Katagori : Yazılım

Herkes Windows 10’un Ağustos ayında geleceğini bekliyor ama Microsoft’un hedefi “biraz” farklı!

0

Microsoft, Windows 10‘un teknik önizleme sürümündeki sorunları gidermek üzere var gücüyle çalışıyor. Hedefteyse tabi ki final sürüm var, ancak bu sürümün tam olarak ne zaman geleceğiyle ilgili resmi bir bilgi yok.

Neowin.net’in kulağına gelen son fısıltılara göre Microsoft, Windows 10’u Haziran ayında tamamlayıp piyasaya sürmek istiyor. Peki bu bilgi doğruysa Microsoft, Windows 10’u neden daha önce üstü kapalı bir biçimde söylendiği gibi Ağustos ayında yayınlamıyor? Bunun nedeni oldukça açık: Firma, okullara lisans ve cihaz satma fırsatını elinden kaçırmak istemiyor.

Surface Pro 3 yeni bir cihaz olsa da, zaman içinde yerini başka bir Surface’in alacağı bir gerçek ve Microsoft, yeni bir Surface’i Windows 8.1 yerine Windows 10’la piyasaya sürebilir.

Windows 10 hakkındaki bir sonraki önemli etkinlik, Nisan’ın sonundaki geliştirici etkinliği BUILDolacak. Bu etkinlikte işletim sistemi hakkında çok daha fazla şey öğrenmeyi bekleyebiliriz.

 

Mekanik sabit diskiniz nasıl çalışıyor?

Yazar : legalbilgisayar. Katagori : Yazılım

PC’nizdeki mekanik sabit diskin içinde neler var; nasıl çalışıyorlar? İşte cevaplar…

1

Bilgisayarınızda henüz SSD’lere geçiş yapmadıysanız, büyük ihtimalle mekanik parçalara sahip bir sabit disk yaniHDD kullanıyorsunuz. Bu diskler, hız olarak SSD’ye yetişmeseler de 1TB ve fazlasını çok daha uygun fiyata depolayabiliyorlar. Peki her gün kullandığınız sabit diskinizin içinde nelerin olduğunu, onun nasıl çalıştığını veya nasıl ortaya çıktığını merak ettiniz mi? Cevabınız evet ise, yeni bilgiler öğrenmeye hazır olun!

– Sabit diskler her sene daha küçük, daha ince ve daha hafif bir hale gelseler de ilk zamanlar durum oldukça farklıydı. 1956’da IBM’in ürettiği RAMAC 305 sistemi, 61 cm genişliğindeki 50 plaktan oluşuyordu. Disklerin barındığı kasa ise bir çift buzdolabından büyüktü. Tüm bunlar, bugünün parasıyla 400.000 dolar karşılığında, 5MB veriyi saklamak için yapılıyordu.

– Sabit diskler, verileri cam veya alüminyumdan yapılmış sert manyetik diskler üzerinde saklarlar. Disket sürücüler, verileri esnek bir plastik filme kaydederken SSD’ler, verileri mekanik parçalara sahip olmayan yarıiletken yongalar üzerinde saklarlar.

Mekanik sabit diskiniz nasıl çalışıyor?

Kapasite, elektronik devre kartı, sektörler…

2

– Sabit disklerin kapasiteleri, tahmin edebileceğiniz üzere saklayabildiği verinin miktarını belirler. Bugünkü sabit disk kapasiteleri, terabaytlarla sayılabiliyor. Normal bir sabit disk 1 ile 4 terabayt arasında veriyi saklayabilir. Ancak ciddi depolama işleri için 20TB’lık bir sabit disk alabilirsiniz.

– Veri oranı ise sürücünün işlemciye saniyede kaç bayt gönderebildiğini söyler.

– Arama süresi, işlemcinin bir dosyayı istemesiyle ilk baytın diskten geri gönderilmesi arasında geçen zamandır.

– Elektronik devre kartı: Sabit diskler, disk yığını ve veri yazma kolunun dışında bir de elektronik devre kartına sahiptirler. Bu kartta okuma ve yazma mekanizmasını, diskleri döndüren motoru kontrol eden elektronik devreler bulunur. Bu bileşenler, manyetik bilgilerin okunup baytlara dönüştürülmesinde veya işlemciden gelen bilgilerin manyetik olarak yazılmasında da kullanılırlar.

– Sabit diskler içerisinde birkaç disk bulunur. Bu diskler, onları 3.600, 7.200 RPM gibi hızlarda döndüren bir motora bağlıdır. Diskler çok düz oldukları gibi, cam veya metal gibi sert bir maddeden oluşurlar.

– Diskler içinde verileri dönen diskler üzerinden okuyup, yazmaya yarayan birkaç kafa bulunur. Bu kafalar, kol yardımıyla hareket mekanizmasına bağlıdır. Hareket mekanizması, kafaları diskin ortasıyla kenarları arasında çok hızlı ve isabetli biçimde, saniyede 50 defaya kadar taşıyabilir.

– Veri, diskin manyetik yüzeyine kaydedildiğinde bilgiler, sektör ve iz adı verilen bölümlere kaydedilirler. İzler, eş merkezli dairelerden oluşurken sektörler, izler üzerindeki pasta şekilli bölümlerdir. Sektörler, 256 veya 512 bayt gibi sabit miktarda veriyi taşır ve genellikle kümeler olarak gruplandırılırlar.

Kablosuz Modem Şifre Bulma Proğramı

Yazar : legalbilgisayar. Katagori : Yazılım

Modem Şifrenizimi Unuttunuz ?

corum-legal-bilgisayar-wifi-sifresi-bulma corum-legal-bilgisayar-wifi-sifresi-bulma (2)

Yeni sürümüyle karşıladığımız dumpper v.70.0 artık unuttuğunuz modem şifrelerinden sizi kurtaracak, çoğu insanın başına gelmiştir uzun zamandır kullanmadığınız şifrenizi kayıtlı olduğu için hiç hatırlamak zorunda kalmamışsınızdır.

Dumpper sayesinde modem şifrenizi kırabilirsiniz. Ve kayıtlı ağların şifrelerini görebilirsiniz. Bir çok fonksiyonu olan dumpper başlıca olarak Wifi ağlarındaki üstünlüğüyle tanınıyor.

Henüz bütün modemlerde etkili olmasada bir çok modemde WPS açıklarını kullanarak modem şifresine ulaşabilmektedir. Tabiki bu bir çok kişinin kötü niyetle kullanacağı birşey olsada iyi yönden bakmak gereklidir.

Dumpper’ın kurulumuda gayet basittir. Aşağıda vereceğim linkten dosyayı indirip içindeki

 

*Jumpstat proğramını kuruyoruz.

*Dumpper’ı yönetici olarak başlatıyoruz,

* Sekmelerden wps bölümüne geçerek todas last seçili pozisyonda start butonu ile kablosuz ağları aratıyoruz.

Seçtiğimiz modemin üzerine tıkladıktan sonra ‘ inicuar’ butonuna basarak proğramı başlatıyoruz geriye kalan herşeyi dumpper kendisi yapmaktadır.

Winpcap sistemde bulunamamıştır hatası alabilirsiniz. Bunun için dumpper proğramının içindeki winpcap eklentisini kurmanız sorunu çözecektir.

Ruta hatası için Dumpper’ın jumpstart klasörünü görmesi gereklidir. Resimde görüldüğü gibi yapmalısınız.

 

Dumpper Son Sürüm indirmek İçin Aşağıdaki Alternatif Linkleri Kullanınız.

Alternatif İndirme Linki -1 

Alternatif İndirme Linki -2 

Günümüz teknolojisi açıklar ile dolu. Facebook, twitter instagram ve evinizdeki ürünleriniz bile. Peki bunların şifresi nasıl kırılıyor. Veya bunların şifre güvenliğini nasıl sağlarsınız. İşte bunların hepsini size anlatmak için Şifre Kırma ‘yı kurduk.