İçerik etiketlendi: ‘laptop’

Windows için en iyi 5 kurtarma diski!

Yazar : legalbilgisayar. Katagori : Yazılım

Windows’lu sisteminizde sorun çıktığında, sorunu gidermenizi sağlayacak en iyi 5 önyükleme diski…

201502031418256672

Windows’ta her sorun çıktığında formatı “basıp” işletim sistemini baştan yüklediğimiz zamanlar, nihayet geride kaldı. Windows 8, işletim sistemini baştan yüklemeye yönelik işlevler ve daha iyisi kurtarma medyası oluşturma seçenekleriyle geliyor. Elbette benzer işlevler sunan üçüncü parti araçlar da var.

Bu yazımızda Windows’unuzu kurtarmak için oluşturabileceğiniz en iyi 5 kurtarma diskini sizlerle tanıştırmak istedik.

Hiren’s BootCD

Hiren’s BootCD, muhtemelen tüm zamanların en çok tanınan ve sevilen kurtarma diski. Windows işletim sistemlerine odaklanan Hiren’s BootCD, zararlı ve rootkit’leri algılamaya, antivirüs taraması yapmaya, geçici dosyaları temizlemeye, veri ve sürücü yedeklemeye, donanım taramaya, bölüm (partition) taramaya ve imaj oluşturmaya yönelik işlevler sunuyor. CD içerisinde BIOS’u baştan yazmaya veya CMOS’u sıfırlamaya yönelik işlevler bile var.

Bu rehberde ısınmadan dolayı kaynaklanan performans düşüşlerinin önüne geçiyoruz.

Yazar : legalbilgisayar. Katagori : Yazılım

Bilgisayarınızdan, özellikle dizüstü bilgisayarınızdan çıkan seslerin nedeni, fanlarınızın yüksek hızlarda dönmesidir. Bunun nedeni ise bilgisayarınızı daha soğuk tutarak performans düşüşünü engellemek. Elbette isterseniz fan hızınızı tercihen düşürebilirsin. Fakat bundan sonra bilgisayarınız yeniden başlar ya da aniden kapanırsa, hiç şaşırmayın.

Elbette kapanmanın sadece bu şekilde gelişeceğini düşünmek yanlış olur. Bilgisayarınız geç açılıyorsa veya normal kullanım esnasında aniden kapanıyorsa; muhtemelen bilgisayarınızın fanları toz ve kirden dönemeyecek dereceye gelmiştir.

Bilgisayarınızı dışarıdan temizlemek her zaman mantıklı bir çözüm değil. Zira dışarıdan temizleyemeyeceğiniz tozlar fanlarda halen yapışmış biçimde duracaktır. Aynı zamanda klavyedeki kırıntıları dışarıdan temizlemek oldukça zor. Çünkü kırıntılar klavye içerisindeki deliklere girecek kadar küçükler.

Aynen masaüstü bilgisayarın içlerini açıp temizlediğimiz gibi dizüstü bilgisayarlara da aynı işlemi uygulayabiliriz. Fakat belirtmek gerekir ki, bu işlemler biraz el kabiliyeti ve teknik bilgi gerektiriyor.

Dizüstü bilgisayarınızın içerisini temizlemeye başlamadan önce birtakım ipuçlarını aşağıda vereceğiz.

Bu bağlamda dizüstü bilgisayarınızın modeli çok önemli. Muhtemelen tüm kullanıcılar dizüstü bilgisayarlarının içini açarken, masaüstünde olduğu gibi aynı mantıkta sanabilirler. Maalesef dizüstü bilgisayarların sahip oldukları değişik özellikler, onların kasalarını da özel yapıyor. Bu nedenden ötürü her dizüstü bilgisayar için verilen adımlar doğrudan doğruya aynı olamaz.

Örneğin bazı dizüstü bilgisayarlarda CPU ve diğer soğutuculara erişmek oldukça kolay olabiliyor. Dizüstü bilgisayarınızın altından gerekli fanlara ulaşabiliyorsunuz. Bu durumda dizüstünüzü temizlemek oldukça kolay ve zahmetsiz oluyor.

Şimdiyse dizüstü bilgisayarınıza dikkatlice bakın. RAM, HDD ve eğer şanslıysanız anakart gibi parçaların panellerini gözünüze kestirmeye çalışın. Eğer anakartınızın paneline ulaşamıyorsanız, kendinizi hazırlayın. Zira dizüstünüzü beraber açacağız.

Daha önce de söylediğimiz gibi, Laptop’ların iç aksam montajları markadan markaya, hatta modelden modele farklılık gösterebiliyor. Biz ise genel olarak kullanılan iki yoldan bahsedeceğiz: Laptop’ınızın üst kısmından içini açmak, ya da alt kısmından içerisine erişmek.

Eğer bilgisayarınızın iç aksamına ulaşmak için alt kısmından parçalarına ayırmanız gerekiyorsa, bu durumda şanslısınız. Çünkü ilgili parçalara ulaşmak bu yöntem ile çok daha kolay. Eğer bilgisayarınızın içini açmak için üst kısmından başlamanız gerekiyorsa, bu durumda yapmamız gereken ilk şey klavyeyi çıkartmak olacak.

stanley-tornavida-seti

 

Oyun canavarı Gigabyte P35WV2-TR001H incelemesi

Yazar : legalbilgisayar. Katagori : Yazılım

1422012346_screenshot21

Konsol ve PC oyunculuğu savaşında son dönemde artan mobil GPU grafik performanslarıyla birlikte PC mi oyun konsolu mu savaşında “acaba Laptop mu” gibi bir cephenin daha açıldığını görmekteyiz. Oyuncu Laptopları geçtiğimiz yıllarda 4 kilogramdan fazla ağırlıkları; şarj aparatları içinse ayrı bir taşıma çantasına ihtiyaç duymalarıyla “taşınabilir” olmaktan çok uzaktaydılar. Bu güne geldiğimizde ise Gigabyte P35WV2 modeli (sadece 2,4 kg) ile bu durumu değiştirdiğine şahit olmaktayız. Kısacası artık oyuncular dizüstü bilgisayarlarını ve şarj aletlerini taşımak için “forklifte” ihtiyaç duymuyor!

Dilerseniz incelememize geçmeden önce bu özel bilgisayarın teknik özelliklerine kısaca bir gözatalım.

Gigabyte P35WV2-TR001H
İşlemci Intel İ7 4710HQ 4.Nesil
İşlemci Hızı 2,5 GHz
Tırbo Boost Hızı 3,5 GHz
İşlemci Önbellek Miktarı 6MB Cache
Ekran Boyutu 15,6”
Ekran Çöüzünürlüğü Max 1920x1080p
Dokunmatik Ekran Yok
Ekran Kartı Nvdia GTX 870m
Ekran Kartı Bellek 6 GB
RAM Tipi DDR3
RAM Miktarı Çift Slot 16 GB
Bellek Hızı 1600 MHz
Max. Bellek 32 GB
Sabit Disk 1TB 7200 RPM
SSD 2 adet 128 GB Raid0
Optik Sürücü DVD Dual Yazıcı
Bluetooth Var
USB (Adet) 2xUSB 3.0 2xUSB 2.0
10/100Ethernet Var
HDMI ve Kart Okuyucu Var
Boyutlar 385x27x21mm
Ağırlık 2,41 kg
İşletim Sistemi Windows 8.1