İçerik etiketlendi: ‘kullanma’

Windows 7 ve 8: Bildirim Alanından Get Windows 10 Uygulaması Simgesini Kaldırmak

Yazar : legalbilgisayar. Katagori : Donanım, Yazılım

AGetStartedApp_Image_391x227

Bildiğiniz gibi son günlerde herkesin bilgisayarının Bildirim Alanı‘nda beliren bir uygulama var: Get Windows 10

Bu uygulama ve Microsoft‘un ücretsiz yükseltme teklifi ile ilgili bütün detaylar burada: Windows 10’a Yükseltme Hakında Sık Sorulan Sorular

Tabii bir yerden sonra bu simge insanı rahatsız etmeye başlıyor. Windows 10‘un da çıkmasına daha 2 ay olduğu göz önüne alındığında bu simgeyi çoğu kullanıcının kaldırmak isteyebileceği aşikar. Bu yazıda bunu nasıl yapacağınızı anlatacağım..

Şunu özellikle belirtmek istiyorum: Bu rezervasyon sistemi sadece reklam ve Windows 10 pazarlama stratejisinin bir parçası. Herhangi bir zorunluluğu bir gerekliliği yok. 29 Temmuz geldiğinde Windows 7veya 8 lisans anahtarı olan (Sadece belli sürümler. Üstteki linki okuyun) herkes Windows 10‘a geçebilecek. Ayrıca;

 • Bir kere yükseltme yaptıktan sonra diski tamamen silip Temiz Kurulum yapabileceksiniz.
 • OEM lisansa sahip bilgisayarlarda (Lisans anahtarı BIOS’da kayıtlı bilgisayarlarda) bir kere yükseltme yaptıktan sonra lisans anahtarınız Windows 10 için kaydedilecek ve bir daha girmak zorunda kalmayacaksınız. Yani Temiz Kurulum yapsanız dahi lisans anahtarı BIOS’dan okunacak ve Windows 10 otomatik olarak etkinleşecek.
 • 1- Buradan Get Windows 10 Uygulaması Simgesini Kaldırmak.rar dosyasını indirin.
 • 2- Sisteminizde .rar dosyalarını açacak bir yazılım yüklü olup olmadığına bağlı olarak şunlardan birini yapın;
  • Rar dosyalarını açabilen bir yazılım (WinRar, 7-Zip, WinZip vb.) yüklüyse dosyaya çift tıklatmanızya da sağ tıklatıp kullandığınız yazılıma göre değişebilen seçenekleri kullanmanız yeterli. Dosyaları Masaüstüne ayıklayın.
  • Rar dosyalarını açabilen bir yazılım yüklü değilse buradan WinRar ya da buradan 7-Zipprogramını ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

  3- Masaüstünde oluşan Get Windows 10 Uygulaması Simgesini Kaldırmak klasörünün içinde 3 adet Kayıt Defteri anahtarı olduğunu göreceksiniz;

  • Simgeyi Etkinleştir (Varsayılan)
  • Simgeyi Kaldır

  4- İhtiyacınız olan Kayıt Defteri anahtarına çift tıklayın ve gereken onayları verin. Bilgisayarı Kapatıp Açın.

Windows 10 Fiyatları Microsoft Tarafından Resmi Olarak Onaylandı

Yazar : legalbilgisayar. Katagori : Donanım, Yazılım

1

Microsoft’un artık bedava olmayacağını hepimiz biliyoruz. Microsoft bugün Windows 10 fiyatlarını netleştirdi ve yayınladı.

Windows 7 ve 8.1 kullanıcıları sadece bir yıl boyunca orijinal ürün seri numarasıyla kullanabilecekler. Ancak orijinal sürüm Windows kullanmayanlar Windows 10’a yükselmek için bir bedel ödeyecekler. Microsoft’un yaynladığı fiyatlar şöyle.

ABD’de Windows 10 Home 119 $, Windows 10 Pro ise 199 dolardan satılacak. Bu kesinleşmiş ve Microsoft tarafından onaylanmış durumda. Windows 10’a bir sene boyunca bedava yükselecek olan “seçkin” çoğunluk, bir sene boyunca Microsoft’un pek çok güncellemesi için para ödemek zorunda kalabilecekler.

Microsoft bu durumu resmi bloğunda “…yükseltme hizmetten ücretsiz faydalanacak olan Windows 10 kullanıcıları, bir yıllık süre içerinde orataya çıkabilmesi muhtemel bazı yazılım güncelleme ücretlerinden muaf tutulmayacaklar…” şeklinde yazarak gayet net bir şekilde anlattı. Bu ibareyi aşağıdaki resimde kırmızı çerçeve içerisinde açıkça görebilirsiniz. Aynı resimde 3’üncü şıkta ise bedava yükseltme olduğu için ücret kısmının çizildiği görülebiliyor.

2

Nvidia’nın Maxwell mimarisi ne getiriyor?

Yazar : legalbilgisayar. Katagori : Yazılım

Nvidia’nın yeni Maxwell mimarisi, getirdiği yeniliklerle GPU dünyasını değişebilecek mi?

201412280119596246

Eğer GPU teknolojilerini takip eden biriyseniz, bazı yeni kartların ortaya çıktığını ve hatta Maxwell adlı bir yenilik için büyük bir heyecan olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Maxwell, Nvidia’nın yeni GPU mimarisinin adı ve en son Nvidia kartlarının temelini oluşturmakta. Maxwell, Kepler’in yerini alan mimari ve Kepler mimarisi, Titan dahil olmak üzere marketteki en güçlü kartlarda kullanılmaktaydı. Şu anda bu yeni mimariyi kullanan dikkat çekici dört kart ise GTX 750, GTX 750 Ti, GTX 970 ve GTX 980…

İşlemciler nasıl soğutuluyor?

Yazar : legalbilgisayar. Katagori : Yazılım

Bilgisayarların açık ara en sıcak bileşeni olan işlemci hangi yöntemlerle, nasıl soğutuluyor?

2014112801525927146

İşlemcinizin soğutulması bilgisayarınızın performansında önemli rol oynar. İşlemci soğutmasının yeterli olmadığı durumlarda sisteminizde yavaşlamalar, hatalar veyakilitlenmeler meydana gelebilir.

Overclock meraklıları için önemli etkenlerden biri olan soğutma, bilgisayarınızın stabil bir şekilde çalışabilmesi için de son derece önemlidir.

Bu yazıda mevcut CPU soğutma sistemlerini, nasıl çalıştıklarını, avantaj ve dezavantajlarını sizin için inceledik.

Elektrik akımı sıcaklık üretir. Bunun can sıkıcı olduğu düşünebilirsiniz, fakat PC’nizin işlemcisinin yüksek hızlara çıkabilmesi bu fiziksel olay sayesinde olur.