İçerik etiketlendi: ‘kullanıyor’

CryptoLocker virüsü nasıl temizlenir? Şifreli dosyaları açma yöntemi

Yazar : legalbilgisayar. Katagori : Yazılım

TTNet CryptoLocker virüsü başınıza bela olduysa çözümü burada!

 

1388090128_virus

 

ot 1: Dosyalarınızı ele geçiren CryptoLocker virüsünün temizliği için RogueKillerX64_old ve EmsisoftAntiMalwareSetup ile temizleme yapın. Sonrasında ise Shadowexplorer yazılımını kurup sürücülerinizi seçin. Sürücülerinizdeki gölge dosyaları görüp geri alabilirsiniz.

 

Not 2: Virüsü bulaştıran fidyecilere kesinlikle para göndermeyiniz. Dosyalarınızı açmıyorlar üzerine de gönderdiğiniz paranıza yazık oluyor. 

Not: Dosyalarınızı ele geçiren CryptoLocker virüsünün temizliği için RogueKillerX64_old ve EmsisoftAntiMalwareSetup ile temizleme yapın. Sonrasında ise Shadowexplorer yazılımını kurup sürücülerinizi seçin. Sürücülerinizdeki gölge dosyaları görüp geri alabilirsiniz.

Kötü niyetli yazılımlar bilgisayarınıza veya telefonunuza her türlü şekilde bulaşabiliyor. Bunlardan biri de mail yoluyla gelenler. Örneğin mailinize TTNET tarafından gelen e-fatura bile bir virüsü cihazınıza bulaştırabilirsiniz. Kurnaz hackerlar faturanızı yüksek göstererek sizi mail içindeki linke tıklamaya yönlendiriyorlar. http://efatura.ttnet-fatura.com/ gibi sahte bir site adresine yönlendirilmiş.

 

http://efatura.tttnet-fatura.com/ benzeri bir adresten adresten zip uzantılı bir dosya ile faturanızı indirmenizi sağlıyorlar. Zip dosyasını açıp içindeki dosyaya tıkladığınızda ise tüm word dosyaları, resimler, pdf dosyalarınız açılmıyor. Sebebi ise dosyalarınızın encrypted uzantısına dönüşmesi.

Daha sonra masaüstüne SIFRE_COZME_TALIMATI.html adında bir dosya geliyor ve dosyayı açtığınızda; Uyarı Tüm dosyalarınız CryptoLocker virüsü tarafından şifrelenmiştir gibi bir dosya çıkmaktadır. 

Dosyalarınızı ele geçiren CryptoLocker virüsünün temizliği için

  • RogueKillerX64_old ve EmsisoftAntiMalwareSetup ile temizleme yapın.
  • Sonrasında ise Shadowexplorer yazılımını kurup sürücülerinizi seçin.
  • Sürücülerinizdeki gölge dosyaları görüp geri alabilirsiniz.

Bu işlem Windows XP işletim sisteminde çalışmaz. Sadece Vista, Windows 7, Windows 8 sürümlerinde çalışır. Windows XP kullanıyorsanız sisteminize format atıp Recovery programları ile eski dosyalarınızı kurtarma şansını elde edebilirsiniz.

Mekanik sabit diskiniz nasıl çalışıyor?

Yazar : legalbilgisayar. Katagori : Yazılım

PC’nizdeki mekanik sabit diskin içinde neler var; nasıl çalışıyorlar? İşte cevaplar…

1

Bilgisayarınızda henüz SSD’lere geçiş yapmadıysanız, büyük ihtimalle mekanik parçalara sahip bir sabit disk yaniHDD kullanıyorsunuz. Bu diskler, hız olarak SSD’ye yetişmeseler de 1TB ve fazlasını çok daha uygun fiyata depolayabiliyorlar. Peki her gün kullandığınız sabit diskinizin içinde nelerin olduğunu, onun nasıl çalıştığını veya nasıl ortaya çıktığını merak ettiniz mi? Cevabınız evet ise, yeni bilgiler öğrenmeye hazır olun!

– Sabit diskler her sene daha küçük, daha ince ve daha hafif bir hale gelseler de ilk zamanlar durum oldukça farklıydı. 1956’da IBM’in ürettiği RAMAC 305 sistemi, 61 cm genişliğindeki 50 plaktan oluşuyordu. Disklerin barındığı kasa ise bir çift buzdolabından büyüktü. Tüm bunlar, bugünün parasıyla 400.000 dolar karşılığında, 5MB veriyi saklamak için yapılıyordu.

– Sabit diskler, verileri cam veya alüminyumdan yapılmış sert manyetik diskler üzerinde saklarlar. Disket sürücüler, verileri esnek bir plastik filme kaydederken SSD’ler, verileri mekanik parçalara sahip olmayan yarıiletken yongalar üzerinde saklarlar.

Mekanik sabit diskiniz nasıl çalışıyor?

Kapasite, elektronik devre kartı, sektörler…

2

– Sabit disklerin kapasiteleri, tahmin edebileceğiniz üzere saklayabildiği verinin miktarını belirler. Bugünkü sabit disk kapasiteleri, terabaytlarla sayılabiliyor. Normal bir sabit disk 1 ile 4 terabayt arasında veriyi saklayabilir. Ancak ciddi depolama işleri için 20TB’lık bir sabit disk alabilirsiniz.

– Veri oranı ise sürücünün işlemciye saniyede kaç bayt gönderebildiğini söyler.

– Arama süresi, işlemcinin bir dosyayı istemesiyle ilk baytın diskten geri gönderilmesi arasında geçen zamandır.

– Elektronik devre kartı: Sabit diskler, disk yığını ve veri yazma kolunun dışında bir de elektronik devre kartına sahiptirler. Bu kartta okuma ve yazma mekanizmasını, diskleri döndüren motoru kontrol eden elektronik devreler bulunur. Bu bileşenler, manyetik bilgilerin okunup baytlara dönüştürülmesinde veya işlemciden gelen bilgilerin manyetik olarak yazılmasında da kullanılırlar.

– Sabit diskler içerisinde birkaç disk bulunur. Bu diskler, onları 3.600, 7.200 RPM gibi hızlarda döndüren bir motora bağlıdır. Diskler çok düz oldukları gibi, cam veya metal gibi sert bir maddeden oluşurlar.

– Diskler içinde verileri dönen diskler üzerinden okuyup, yazmaya yarayan birkaç kafa bulunur. Bu kafalar, kol yardımıyla hareket mekanizmasına bağlıdır. Hareket mekanizması, kafaları diskin ortasıyla kenarları arasında çok hızlı ve isabetli biçimde, saniyede 50 defaya kadar taşıyabilir.

– Veri, diskin manyetik yüzeyine kaydedildiğinde bilgiler, sektör ve iz adı verilen bölümlere kaydedilirler. İzler, eş merkezli dairelerden oluşurken sektörler, izler üzerindeki pasta şekilli bölümlerdir. Sektörler, 256 veya 512 bayt gibi sabit miktarda veriyi taşır ve genellikle kümeler olarak gruplandırılırlar.