İçerik etiketlendi: ‘format’

CryptoLocker virüsü nasıl temizlenir? Şifreli dosyaları açma yöntemi

Yazar : legalbilgisayar. Katagori : Yazılım

TTNet CryptoLocker virüsü başınıza bela olduysa çözümü burada!

 

1388090128_virus

 

ot 1: Dosyalarınızı ele geçiren CryptoLocker virüsünün temizliği için RogueKillerX64_old ve EmsisoftAntiMalwareSetup ile temizleme yapın. Sonrasında ise Shadowexplorer yazılımını kurup sürücülerinizi seçin. Sürücülerinizdeki gölge dosyaları görüp geri alabilirsiniz.

 

Not 2: Virüsü bulaştıran fidyecilere kesinlikle para göndermeyiniz. Dosyalarınızı açmıyorlar üzerine de gönderdiğiniz paranıza yazık oluyor. 

Not: Dosyalarınızı ele geçiren CryptoLocker virüsünün temizliği için RogueKillerX64_old ve EmsisoftAntiMalwareSetup ile temizleme yapın. Sonrasında ise Shadowexplorer yazılımını kurup sürücülerinizi seçin. Sürücülerinizdeki gölge dosyaları görüp geri alabilirsiniz.

Kötü niyetli yazılımlar bilgisayarınıza veya telefonunuza her türlü şekilde bulaşabiliyor. Bunlardan biri de mail yoluyla gelenler. Örneğin mailinize TTNET tarafından gelen e-fatura bile bir virüsü cihazınıza bulaştırabilirsiniz. Kurnaz hackerlar faturanızı yüksek göstererek sizi mail içindeki linke tıklamaya yönlendiriyorlar. http://efatura.ttnet-fatura.com/ gibi sahte bir site adresine yönlendirilmiş.

 

http://efatura.tttnet-fatura.com/ benzeri bir adresten adresten zip uzantılı bir dosya ile faturanızı indirmenizi sağlıyorlar. Zip dosyasını açıp içindeki dosyaya tıkladığınızda ise tüm word dosyaları, resimler, pdf dosyalarınız açılmıyor. Sebebi ise dosyalarınızın encrypted uzantısına dönüşmesi.

Daha sonra masaüstüne SIFRE_COZME_TALIMATI.html adında bir dosya geliyor ve dosyayı açtığınızda; Uyarı Tüm dosyalarınız CryptoLocker virüsü tarafından şifrelenmiştir gibi bir dosya çıkmaktadır. 

Dosyalarınızı ele geçiren CryptoLocker virüsünün temizliği için

  • RogueKillerX64_old ve EmsisoftAntiMalwareSetup ile temizleme yapın.
  • Sonrasında ise Shadowexplorer yazılımını kurup sürücülerinizi seçin.
  • Sürücülerinizdeki gölge dosyaları görüp geri alabilirsiniz.

Bu işlem Windows XP işletim sisteminde çalışmaz. Sadece Vista, Windows 7, Windows 8 sürümlerinde çalışır. Windows XP kullanıyorsanız sisteminize format atıp Recovery programları ile eski dosyalarınızı kurtarma şansını elde edebilirsiniz.

Outlook.pst Dosyasının Konumunu Değiştirmek

Yazar : legalbilgisayar. Katagori : Yazılım

microsoft-outlook-050613

Outlook ile işlem yaptığınız mailleriniz bilgisayarınızda Outlook.pst adında bir dosyada depolanır. Bu dosyada default olarak sürücü:\Documents and Settings\kullanıcı\Local Settings\Application Data\Microsoft\Outlook klasöründe bulunmaktadır. Dosyanızın bu klasörde saklanması sakıncalıdır. Bununla ilgili basit bir örnek vermek gerekirse, bilgisayarınıza format atmak istediğinizde, eğer bu dosyanızın yedeğini almayı unutursanız tüm maillerinizi kaybedebilirsiniz. Bu durumda kullanıcılar için hiç hoş bir durum değildir. Böylesi durumlarda veri kaybını önlemek için Outlook.pst dosyanızın konumunu değiştirmenizi tavsiye ederim. Size yardımcı olabileceğini düşündüğüm bu işlemin nasıl yapıldığını açıklamaya çalışayım.


1 – ) Bu işleme başlamadan önce Outlook kapalı olmalıdır. Ayrıca Outlook.pst dosyamız gizli klasörlerin içerisindedir. Dosyamıza ulaşabilmek için gizli dosyaları görünür hale getirmeliyiz.

2 – ) Outlook.pst dosyamızı bulunduğu konumdan alarak bundan sonra bulunmasını istediğimiz konuma taşıyoruz. Bu işlemi kopyalayarak gerçekleştirmiyoruz. Mevcut konumdan taşıyarak gerçekleştiriyoruz. Mevcut konumda dosyanın bulunmaması gerekmektedir.

Dosyamızın Mevcut Konumu Win XP :
sürücü: \ Documents and Settings \ kullanıcı \ Local Settings \ Application Data \ Microsoft \ Outlook

Dosyamızın Mevcut Konumu Win 7 :
sürücü: \ Kullanıcılar \ kullanıcı \ AppData \ Local \ Microsoft \ Outlook

3 – ) Dosyamızı taşıdıktan sonra “Denetim Masası” ve oradan da “Posta” bölümüne girelim.

4 – ) Açılan pencereden “Profilleri Göster” butonuna tıklayalım.

5 – ) Açılan pencereden konumunu değiştirmek istediğimiz profilimizi seçim “Özellikler” butonuna tıklayalım.

6 – ) Açılan pencereden “Veri Dosyaları” butonuna tıklayalım.

7 – ) Açılan pencereden konumunu değiştirmek istediğimiz Outlook.pst dosyamızı seçelim ve “Ayarlar” butonuna tıklayalım.

8 – ) Bu işlem sonrasında dosyamızın mevcut konumunda bulunamadığını belirten bir hata alacağız. Bu uyarıya “Tamam” diyelim ve dosyamızın yeni konumunu gösterelim.

9 – ) Pencerelerimi sırayla kapatalım.

İşlemimizi gerçekleştirmiş olduk. Outlook’u açalım ve kontrolümüzü gerçekleştirelim.

İyi çalışmalar, kolay gelsin.

USB Bellek Nasıl Formatlanır?

Yazar : legalbilgisayar. Katagori : Yazılım

usb-bellek-nasil-formatlanir-blog-manset_640x360

Sahip olduğumuz USB bellek cihazların bize günlük hayatta oldukça kolaylıklar sağladıkları bir gerçek. Zira her istediğimiz yere dosyalarımızı götürebilme şansını sunan bu cihazlar, çok kolay bozulmamaları sayesinde uzun dönemli depolama olanağı da sunuyorlar.