İçerik etiketlendi: ‘fan temizliği’

Bu rehberde ısınmadan dolayı kaynaklanan performans düşüşlerinin önüne geçiyoruz.

Yazar : legalbilgisayar. Katagori : Yazılım

Bilgisayarınızdan, özellikle dizüstü bilgisayarınızdan çıkan seslerin nedeni, fanlarınızın yüksek hızlarda dönmesidir. Bunun nedeni ise bilgisayarınızı daha soğuk tutarak performans düşüşünü engellemek. Elbette isterseniz fan hızınızı tercihen düşürebilirsin. Fakat bundan sonra bilgisayarınız yeniden başlar ya da aniden kapanırsa, hiç şaşırmayın.

Elbette kapanmanın sadece bu şekilde gelişeceğini düşünmek yanlış olur. Bilgisayarınız geç açılıyorsa veya normal kullanım esnasında aniden kapanıyorsa; muhtemelen bilgisayarınızın fanları toz ve kirden dönemeyecek dereceye gelmiştir.

Bilgisayarınızı dışarıdan temizlemek her zaman mantıklı bir çözüm değil. Zira dışarıdan temizleyemeyeceğiniz tozlar fanlarda halen yapışmış biçimde duracaktır. Aynı zamanda klavyedeki kırıntıları dışarıdan temizlemek oldukça zor. Çünkü kırıntılar klavye içerisindeki deliklere girecek kadar küçükler.

Aynen masaüstü bilgisayarın içlerini açıp temizlediğimiz gibi dizüstü bilgisayarlara da aynı işlemi uygulayabiliriz. Fakat belirtmek gerekir ki, bu işlemler biraz el kabiliyeti ve teknik bilgi gerektiriyor.

Dizüstü bilgisayarınızın içerisini temizlemeye başlamadan önce birtakım ipuçlarını aşağıda vereceğiz.

Bu bağlamda dizüstü bilgisayarınızın modeli çok önemli. Muhtemelen tüm kullanıcılar dizüstü bilgisayarlarının içini açarken, masaüstünde olduğu gibi aynı mantıkta sanabilirler. Maalesef dizüstü bilgisayarların sahip oldukları değişik özellikler, onların kasalarını da özel yapıyor. Bu nedenden ötürü her dizüstü bilgisayar için verilen adımlar doğrudan doğruya aynı olamaz.

Örneğin bazı dizüstü bilgisayarlarda CPU ve diğer soğutuculara erişmek oldukça kolay olabiliyor. Dizüstü bilgisayarınızın altından gerekli fanlara ulaşabiliyorsunuz. Bu durumda dizüstünüzü temizlemek oldukça kolay ve zahmetsiz oluyor.

Şimdiyse dizüstü bilgisayarınıza dikkatlice bakın. RAM, HDD ve eğer şanslıysanız anakart gibi parçaların panellerini gözünüze kestirmeye çalışın. Eğer anakartınızın paneline ulaşamıyorsanız, kendinizi hazırlayın. Zira dizüstünüzü beraber açacağız.

Daha önce de söylediğimiz gibi, Laptop’ların iç aksam montajları markadan markaya, hatta modelden modele farklılık gösterebiliyor. Biz ise genel olarak kullanılan iki yoldan bahsedeceğiz: Laptop’ınızın üst kısmından içini açmak, ya da alt kısmından içerisine erişmek.

Eğer bilgisayarınızın iç aksamına ulaşmak için alt kısmından parçalarına ayırmanız gerekiyorsa, bu durumda şanslısınız. Çünkü ilgili parçalara ulaşmak bu yöntem ile çok daha kolay. Eğer bilgisayarınızın içini açmak için üst kısmından başlamanız gerekiyorsa, bu durumda yapmamız gereken ilk şey klavyeyi çıkartmak olacak.

stanley-tornavida-seti