İçerik etiketlendi: ‘çorum bilgisayar tamir’

Windows 10’un final sürümü için yeni hedef…

Yazar : legalbilgisayar. Katagori : Yazılım

Herkes Windows 10’un Ağustos ayında geleceğini bekliyor ama Microsoft’un hedefi “biraz” farklı!

0

Microsoft, Windows 10‘un teknik önizleme sürümündeki sorunları gidermek üzere var gücüyle çalışıyor. Hedefteyse tabi ki final sürüm var, ancak bu sürümün tam olarak ne zaman geleceğiyle ilgili resmi bir bilgi yok.

Neowin.net’in kulağına gelen son fısıltılara göre Microsoft, Windows 10’u Haziran ayında tamamlayıp piyasaya sürmek istiyor. Peki bu bilgi doğruysa Microsoft, Windows 10’u neden daha önce üstü kapalı bir biçimde söylendiği gibi Ağustos ayında yayınlamıyor? Bunun nedeni oldukça açık: Firma, okullara lisans ve cihaz satma fırsatını elinden kaçırmak istemiyor.

Surface Pro 3 yeni bir cihaz olsa da, zaman içinde yerini başka bir Surface’in alacağı bir gerçek ve Microsoft, yeni bir Surface’i Windows 8.1 yerine Windows 10’la piyasaya sürebilir.

Windows 10 hakkındaki bir sonraki önemli etkinlik, Nisan’ın sonundaki geliştirici etkinliği BUILDolacak. Bu etkinlikte işletim sistemi hakkında çok daha fazla şey öğrenmeyi bekleyebiliriz.

 

Mekanik sabit diskiniz nasıl çalışıyor?

Yazar : legalbilgisayar. Katagori : Yazılım

PC’nizdeki mekanik sabit diskin içinde neler var; nasıl çalışıyorlar? İşte cevaplar…

1

Bilgisayarınızda henüz SSD’lere geçiş yapmadıysanız, büyük ihtimalle mekanik parçalara sahip bir sabit disk yaniHDD kullanıyorsunuz. Bu diskler, hız olarak SSD’ye yetişmeseler de 1TB ve fazlasını çok daha uygun fiyata depolayabiliyorlar. Peki her gün kullandığınız sabit diskinizin içinde nelerin olduğunu, onun nasıl çalıştığını veya nasıl ortaya çıktığını merak ettiniz mi? Cevabınız evet ise, yeni bilgiler öğrenmeye hazır olun!

– Sabit diskler her sene daha küçük, daha ince ve daha hafif bir hale gelseler de ilk zamanlar durum oldukça farklıydı. 1956’da IBM’in ürettiği RAMAC 305 sistemi, 61 cm genişliğindeki 50 plaktan oluşuyordu. Disklerin barındığı kasa ise bir çift buzdolabından büyüktü. Tüm bunlar, bugünün parasıyla 400.000 dolar karşılığında, 5MB veriyi saklamak için yapılıyordu.

– Sabit diskler, verileri cam veya alüminyumdan yapılmış sert manyetik diskler üzerinde saklarlar. Disket sürücüler, verileri esnek bir plastik filme kaydederken SSD’ler, verileri mekanik parçalara sahip olmayan yarıiletken yongalar üzerinde saklarlar.

Mekanik sabit diskiniz nasıl çalışıyor?

Kapasite, elektronik devre kartı, sektörler…

2

– Sabit disklerin kapasiteleri, tahmin edebileceğiniz üzere saklayabildiği verinin miktarını belirler. Bugünkü sabit disk kapasiteleri, terabaytlarla sayılabiliyor. Normal bir sabit disk 1 ile 4 terabayt arasında veriyi saklayabilir. Ancak ciddi depolama işleri için 20TB’lık bir sabit disk alabilirsiniz.

– Veri oranı ise sürücünün işlemciye saniyede kaç bayt gönderebildiğini söyler.

– Arama süresi, işlemcinin bir dosyayı istemesiyle ilk baytın diskten geri gönderilmesi arasında geçen zamandır.

– Elektronik devre kartı: Sabit diskler, disk yığını ve veri yazma kolunun dışında bir de elektronik devre kartına sahiptirler. Bu kartta okuma ve yazma mekanizmasını, diskleri döndüren motoru kontrol eden elektronik devreler bulunur. Bu bileşenler, manyetik bilgilerin okunup baytlara dönüştürülmesinde veya işlemciden gelen bilgilerin manyetik olarak yazılmasında da kullanılırlar.

– Sabit diskler içerisinde birkaç disk bulunur. Bu diskler, onları 3.600, 7.200 RPM gibi hızlarda döndüren bir motora bağlıdır. Diskler çok düz oldukları gibi, cam veya metal gibi sert bir maddeden oluşurlar.

– Diskler içinde verileri dönen diskler üzerinden okuyup, yazmaya yarayan birkaç kafa bulunur. Bu kafalar, kol yardımıyla hareket mekanizmasına bağlıdır. Hareket mekanizması, kafaları diskin ortasıyla kenarları arasında çok hızlı ve isabetli biçimde, saniyede 50 defaya kadar taşıyabilir.

– Veri, diskin manyetik yüzeyine kaydedildiğinde bilgiler, sektör ve iz adı verilen bölümlere kaydedilirler. İzler, eş merkezli dairelerden oluşurken sektörler, izler üzerindeki pasta şekilli bölümlerdir. Sektörler, 256 veya 512 bayt gibi sabit miktarda veriyi taşır ve genellikle kümeler olarak gruplandırılırlar.

Nvidia Quadro K5200 incelemesi

Yazar : legalbilgisayar. Katagori : Yazılım

nvidia-quadro-k5200-550x400

Nvidia, kısa zaman önce profesyonel ürün portföyünü güncelledi. Yeni modellerle birlikte artık aynı fiyat bareminde daha fazla bütünleşik bellek ile %40’a kadar daha fazla performans vadediliyor.

Yeni modellerin en gelişmişi ise Quadro K5200 oldu. Nvidia’nın incelememiz için gönderdiği yeni profesyonel ekran kartı, bir önceki model Quadro K5000’e bir alternatif olarak sunulsa da, aralarında önemli farklar bulunuyor. Nvidia’nın en hızlısı Quadro K6000 modelinde gördüğümüz, Kepler mimarisinin en gelişmiş sürümü olan GK110 çip, yeni K5200’ın en önemli özelliklerinden birisi.  Yeni GPU, daha az sayıda shader işlemcisine ve daha düşük çift duyarlılıklı, kayan noktalı performansa sahip olsa da, yerine geçmesi planlanan K5000’e nazaran markanın lider ekran kartı K6000’e daha yakın.

Nvidia’nın Maxwell mimarisi ne getiriyor?

Yazar : legalbilgisayar. Katagori : Yazılım

Nvidia’nın yeni Maxwell mimarisi, getirdiği yeniliklerle GPU dünyasını değişebilecek mi?

201412280119596246

Eğer GPU teknolojilerini takip eden biriyseniz, bazı yeni kartların ortaya çıktığını ve hatta Maxwell adlı bir yenilik için büyük bir heyecan olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Maxwell, Nvidia’nın yeni GPU mimarisinin adı ve en son Nvidia kartlarının temelini oluşturmakta. Maxwell, Kepler’in yerini alan mimari ve Kepler mimarisi, Titan dahil olmak üzere marketteki en güçlü kartlarda kullanılmaktaydı. Şu anda bu yeni mimariyi kullanan dikkat çekici dört kart ise GTX 750, GTX 750 Ti, GTX 970 ve GTX 980…

İşlemciler nasıl soğutuluyor?

Yazar : legalbilgisayar. Katagori : Yazılım

Bilgisayarların açık ara en sıcak bileşeni olan işlemci hangi yöntemlerle, nasıl soğutuluyor?

2014112801525927146

İşlemcinizin soğutulması bilgisayarınızın performansında önemli rol oynar. İşlemci soğutmasının yeterli olmadığı durumlarda sisteminizde yavaşlamalar, hatalar veyakilitlenmeler meydana gelebilir.

Overclock meraklıları için önemli etkenlerden biri olan soğutma, bilgisayarınızın stabil bir şekilde çalışabilmesi için de son derece önemlidir.

Bu yazıda mevcut CPU soğutma sistemlerini, nasıl çalıştıklarını, avantaj ve dezavantajlarını sizin için inceledik.

Elektrik akımı sıcaklık üretir. Bunun can sıkıcı olduğu düşünebilirsiniz, fakat PC’nizin işlemcisinin yüksek hızlara çıkabilmesi bu fiziksel olay sayesinde olur.

Windows 10’un Sistem Gereksinimleri Neler?

Yazar : legalbilgisayar. Katagori : Yazılım

Windows 10’u bilgisayara kurabilecekmiyim diye merak ediyorsanız sizi haber ile baş başa bırakalım.

windows-10-sistem-gereksinimleri-aciklandi-1_640x360

Microsoft kısa süre önce herkesı şaşırtan bir sürpizle Windows 10 işletim sistemini duyurmuşru.Herkes Windows 9’un tanıtılmasını beklerken Microsoft Windows 10 işletim sistemini tanıtarak herkesi şaşırttı.Windows 9 böyle olacak,başlat menüsü vb. haberler yapılsada işetim sistemi Windows 10 olarak adlandırıldı.

Windows 10 işletim sisteminin belkide en büyük özelliği tüm platformları kapsıyor olması.Yani artık hem masaüstü,hem tablet hem de akıllı telefon kullanıcısı aynı işletim sistemini kur.

Peki Windows 10 işletim sistemini kurabilmek için sistem gereksinimleriniz nasıl olmalı? İlk olarak Windows 10’un sistem gereksinimleri Windows 8 ile aynı olacak.Yani Windows 8 kullanıcıları içleri rahat bir şekilde Windows 10’u bilgisayarlarına kurabilecek.

Windows 10 Sistem Gereksinimleri

-İşlemci:1 GHz hızında çalışan PAE,NX ve SSE2

-RAM:32-bit sürüm için 1GB RAM, 64-bit sürüm için 2GB RAM

-Sabit Disk Alanı:32-bit sürüm için 16GB, 64-bit sürüm için 32GB

-Grafik Kartı: WDDM sürücüsü içeren DirectX 9 destekli grafik kartları

64 Bit hakkında bilmek istediğiniz her şey!

Yazar : legalbilgisayar. Katagori : Yazılım

64 Bit bilgisayar teknolojilerinde standart hale geliyor. Peki nedir bu 64 Bit; neleri değiştiriyor?2015010621421629318

Bilgisayar teknolojileri zaman içinde gelişir. Bu gelişmeyi takip etmek isteyenler işlemcilerin ve yazılımların geçirdiği evrimi gözleyebilirler. 8 bit makinelerle başlayan macera 70’lı yıllarda 16 bit’e ulaştı. 90’ların başında artık 32 bit’in evlere girmek üzere hazır olduğunu, 2000’lerin başından itibaren ise artık 64 bit’in standart haline geldiğini görüyoruz.

Peki 64 bit nedir, hayatımızı nasıl etkileyecek, bilgisayarlardaki etkisi nasıl olacak? 64 bit’i detaylıca anlattığımız bu makalemizde aklınızdaki sorulara cevap bulacağız.

AMD, Windows 10’da sorun yaşıyor!

Yazar : legalbilgisayar. Katagori : Yazılım

Donanım devi, Windows 10’un teknik önizleme sürümünü kullananlar için düğmeye bastı!

201502041220468085

AMD, Windows 10 teknik önizleme sürümüyle ilgili bazı problemler yaşadıklarını doğruladı. Windows 10’un grafik sürücüleriyle ilgili sıkıntılar olduğunu dile getiren AMD, şu an bu sorunun üzerine gittiklerini ve kısa bir süre içinde çözeceklerini de açıkladı.

AMD tarafından verilen bilgiye göre her ne kadar Windows 10 için sunulan sürücü paketleri uyumluluk gösterse de, son gelen 9926 yapısında sorunların ortaya çıktığı görülüyor. Windows 10’un teknik önizleme sürümünü kullanan kullanıcıların geri bildirimleri neticesinde AMD harekete geçmekte gecikmedi elbette.

Tüm Modem Arayüzlerine Giriş Kullanıcı Adı ve Şifreleri

Yazar : legalbilgisayar. Katagori : Yazılım

Tüm Modem Arayüzlerine Giriş Kullanıcı Adı ve Şifreleri

Marka Modem IP Kullanıcı Adı Parola
Actiontec 192.168.0.1 admin (boşluk)
Actiontec Verizon 192.168.1.1 admin (boşluk)
Airties  192.168.2.1 admin ttnet
Airties RT206v2 (TTNET)  192.168.2.1 admin ttnet
Airties RT210 (TTNET) 192.168.2.1 (boşluk) (boşluk)
Airties RT210 (TTNET) 192.168.2.1 admin ttnet
Allied Telesyn  192.168.1.1:8080  manager  friend 
Apache  192.168.1.1 root veya setup root
Artes 192.168.1.1 admin adslroot
Asus  192.168.1.1 Admin Admin 
Aztech  10.0.0.2 admin admin
Aztech 192.168.1.1 admin admin
Bec 192.168.1.254 admin admin
Billion 192.168.1.254  admin admin
Billion Bipac  192.168.1.254  admin  password 
Bross 192.168.1.1 admin 1234
C-Com 192.168.1.1 Gerekmiyor Gerekmiyor
Cnet  10.0.0.2  admin  epicrouter 
Corecess 3112 usb  10.0.0.3  admin  corecess3112
Corecess 3113 eth  10.0.0.2  admin  corecess3113 
Creative 192.168.1.1 admin admin
Dibeg 108  192.168.1.1 dare  (boşluk)
D-Link  192.168.1.1  admin admin 
Datron ETHERNET  192.168.1.1 admin admin
Datron USB  192.168.1.2 admin  admin 
Dost GVC  192.168.1.254 admin dostdost 
DryTek 192.168.1.1 admin (boşluk)
Dynalink 192.168.1.1 admin admin
Edimax 192.168.2.1 admin 1234
E-Con  192.168.1.1 admin admin
Eicon Diva  10.0.0.2  (boşluk) (boşluk)
Everest SG-1400 192.168.1.1 admin admin
Fishnet AR-1101 (DOPING) 192.168.1.1 admin 1234
Flynet 192.168.1.1 admin admin
Geek  10.0.0.2 admin  epicrouter
Geek  10.0.0.2 admin  geekadsl
Gezz 10.0.0.2 admin epicrouter
Hayes 10.0.0.2 admin hayesadsl
Home Station DC 213 10.0.0.1 admin admin
Home Station DC 214 192.168.1.254 admin password
Hicomm  10.0.0.2 admin epicrouter
Huawei 192.168.1.1 admin ttnet
Inca 192.168.1.1 admin epicrouter
Inca  10.0.0.2  admin  epicrouter 
Karel 10.0.0.2 admin adslroot
Ladox 192.168.1.1 admin ladox
Loopcom  10.0.0.2  admin  epicrouter
Link SYS  192.168.1.1  admin admin 
Mercury ADSL  10.0.0.2  admin conexant
NetMaster 192.168.2.1 admin password
NetMaster 192.168.0.1 admin password
Quake 10.0.0.2 admin epicrouter 
Onixon 192.168.1.1 root root
Origo Wireless 10.0.0.2 admin kont2004 
Origo  192.168.2.1 admin admin
Paradigm 10.0.0.2  admin epicrouter 
Pikatel  192.168.7.1  DSL DSL 
Pikatel ComboMax 192.168.1.1 admin password
Philips SNA6500 192.168.2.1 gerekmiyor admin
Philips SNC6500 192.168.2.1 gerekmiyor admin
Pti 840 10.0.0.2 admin epicrouter
Pronets 10.0.0.2 admin conexant
Siemens 192.168.254.254 Kendiniz belirleyiniz Kendiniz belirleyiniz
SMC 192.168.2.1 gerekmiyor smcadmin
Sonicwall 192.168.1.1 admin password
Speedstream  192.168.254.254 admin kendiniz belirleyiniz
Speedcom 10.0.0.2  admin conexant 
SpeedTouch 330  10.0.0.138  Kendiniz belirleyiniz Kendiniz belirleyiniz
SpeedTouch 10.0.0.138  Kendiniz belirleyiniz Kendiniz belirleyiniz
Thomson  10.0.0.138 Kendiniz belirleyiniz Kendiniz belirleyiniz
Tecom  192.168.1.1 root root 
Tp-Link 192.168.1.1 admin ttnet
US Robotics 10.0.0.2  admin  admin 
Zoom X Serisi modem 10.0.0.2  admin zoomadsl 
ZTE XDSL 192.168.2.1 admin ttnet
ZTE ZXDSL 192.168.1.1 ZXDSL ZXDSL
ZyXEL  192.168.1.1 admin  1234